زندگی نامه برد پیت


ویلیام بردلی «بـِرَد» پیت( William Bradley "Brad" Pitt) در‏ ۱۸ دسامبر سال ۱۹۶۳ در شاونی، اوکلاهاما به دنيا آمد.تبار اصلی پیت به انگلستان برمی‌گردد. او و دو برادر و خواهرش، داو پیت و جولی پیت، در اسپرینگ‌فیلد، میسوری بزرگ شدند. مادر او مشاور مدرسه و پدرش مدیر کارخانه ماشین سازی بود.
از سال 1978 تا 82 او به دبیرستان kickapoo رفت. او به بازی‌های تنیس و بسکتبال علاقه زیادی داشت و در همه مسابقات جایزه اول را می‌گرفت. براد پیت یک شاگرد نمونه در دبیرستان بود و در همه درس‌هایش چه خواندنی و چه ورزش نمرات بالا می‌گرفت.ازسال 1982- 1986 به دانشگاه ميسوري رفت. رشته او خبرنگاری بود و در زمینه تبلیغات نیز فعالیت می‌کرد. سال 1986 وارد هالیوود شد. اولین شغل او کار در یک ساندویچ فروشی بود که باید لباس مرغ می پوشید و بیرون رستوران تبلیغات پخش می‌کرد. همچنين او راننده لیموزین بود و از جمله کارهای دیگری که انجام می‌داد خدمتکاررستوران و معلم شنا بود.او پولی که ازاین کارها بدست می‌آورد را خرج کلاس‌های هنرپیشگی مي‌کرد. کم کم از کلاس‌های پایین به کلاس‌های بالا و از فیلم‌های کوچک خود را به فیلم‌های بزرگ رساند. وي آموزش بازیگری را نزد روی لندن دیده است.
در سال 1991 در فیلم Thelma & louise نقش کوچکی به مدت 14 دقیقه بازی کرد. بخاطر همین فیلم از او درخواست بازی در فیلم دیگر شد. براد پیت با 7 چهره در نقش‌های اصلی، که 4 تای آنها فیلم جنجالی بود، طی سال‌هاي 92 تا 95 خود را به یک فوق ستاره تبدیل کرد.در سال 1995 در فیلم seven بازی کرد. فیلم بسیار مورد توجه منتقدان و تماشاگران سینما قرارگرفت تا آنجا که از این فیلم به عنوان یکی از شاهکارهای دهه 90 نامبرده می‌شود. بازی براد پیت و مورگان فریمن در این فیلم خیره کننده بود. این فیلم اولین همکاری بارد پیت با دیوید فینچر کارگردان صاحب سبک و بنام هالیوود بود.

در سال 1997 برد پیت در نقش یک بیمار روانی در تریلر روانشناختی تریگیلیام یعنی فیلم دوازده میمون ظاهر شد و جایزه گلدن کلاپ را برای بهترین بازیگر نقش دوم از آن خود کرد. سپس در فیلم خوابگردها در کنار بازیگرانی چون رابرت دنیور و داستین هافمن ظاهر شد و بعد از آن در فیلم ، متعلق به شیطان در کنار هریسون فورد بازی کرد.برد پیت در سال 1997 به آرژانتین رفت تا در پروژه بلند مدت هفت سال در تبت ظاهر شود که بعدا این فیلم با نقدها و اظهارنظرهای عجیبی همراه شد.فیلم بعدی او با جوبلک ملاقات کن با زمانی بیش از 3 ساعت ساخته شد و برد پیت در کنار استاد خود؛ آنتونی هاپکینز بار دیگر بازی عالی از خود نمایش داد.

برد در سال 1999 پس از یک غیبت کوتاه بار دیگر با دیوید فینچر برای بازی در فیلم باشگاه مشت زنی همراه شد. این فیلم با بازی برد و همچنین ادوارد نورتون برای خالی کردن عقده‌های مردان جوان به تصویر کشیده شد و محبوبیتی دیگر براي برد پیت رقم زد.وي در سال 2001 در یک کمدی جنایی به نام قاپزنی ساخت کشور انگلستان و به کارگردانی ریچی ظاهر شد و بنیسیو دل توره در این فیلم با برد همراه بود. در همین سال برد پیت در یک کمدی رمانتیک در کنار جولیا رابرتز ظاهر شد. وي با رابرت ردفورد در فیلم جاسوس بازی همبازي بود.

برخي از آثار هنري برد پيت:

کمتر از صفر، ۱۹۸۷
خوشحال با یکدیگر، ۱۹۸۹
طبقه برنده، ۱۹۸۹
تلما و لوئیز، ۱۹۹۱
سراسر مسیرها، ۱۹۹۱
جانی جیرپوش، ۱۹۹۲
رودخانه‌ای از میان آن می‌گذرد، ۱۹۹۲
کول ورلد، ۱۹۹۲
عشق حقیقی، ۱۹۹۳
کالیفرنیا، ۱۹۹۳
افسانه‌های خزان، ۱۹۹۴
مصاحبه با خون‌آشام، ۱۹۹۴
طرفدار، ۱۹۹۴
هفت، ۱۹۹۵
دوازده میمون، ۱۹۹۶
خواب روها، ۱۹۹۶
متعلق به شیطان، ۱۹۹۷
با جو بلک آشنا شوید، ۱۹۹۸
باشگاه مشتزنی، ۱۹۹۸
جان مالکوویچ بودن، ۱۹۹۹
آدم‌ربایی، ۲۰۰۰
مکزیکی، ۲۰۰۰
جاسوس بازی، ۲۰۰۱
بازده یار اوشن، ۲۰۰۱
تروا، ۲۰۰۴
دوازده یار اوشن، ۲۰۰۴
آقا و خانم اسمیت، ۲۰۰۵
مرحوم، ۲۰۰۵
بابل، ۲۰۰۶
بزرگ قلب، ۲۰۰۷
سرگذشت عجیب بنجامین باتن، ۲۰۰۷
سیزده یار اوشن، ۲۰۰۷
ترور جسی جیمز به ‌وسیله رابرت فورد بزدل، ۲۰۰۷
کیفیت بازی، ۲۰۰۷
بعد از خواندن بسوزان، ۲۰۰۸
شانه‌های اطلس، ۲۰۰۸
چاد اشم، ۲۰۰۸

هیچ نظری موجود نیست: